چگونه یکی از بزرگترین شرکت های بازی سازی بدون رئیس و مدیرعامل اداره می شود؟

نویسنده : نویسنده سه شنبه 13 تیر 1396 07:12 ق.ظ  •   


چگونه یکی از بزرگترین شرکت های بازی سازی بدون رئیس و مدیرعامل اداره می شود؟

خبرگزاری آریا – شرکتی را متصور شوید که در آ، کارمندان همه با هم برابر اند، شرکتی که رئیسی ندارد و کارمندانش، هر جایی که بخواهند می نشینند، هر کاری که صلاح بدانند انجام می دهند، حقوق یکدیگر را با هم فکری هم مشخص می کنند و سالی یک بار هم با هم به مسافرتی تفریحی می روند. آن چه که تصور کردید، شرکت Valve بود، توسعه دهنده سرویس استیم و بازی هایی چون Dota 2 ،Counter Strike و Half Life.
ساختار مدیریتی، یا شاید هم بهتر است بگوییم بی مدیریتی والو، سال ها پیش لو رفت و دنیای تجارت و مدیریت را تکان داد. قضیه از این قرار بود که گیب نویل، از بنیان گذاران ولو در پادکستی از این ساختار نامتعارف سخن گفت و یکی از شنوندگان، خواست که بیشتر با جزئیات این نحوه مدیریت آشنا شود.
Greg Coomer، از طراحان مشغول در ولو هم دفترچه مدیریتی این شرکت را برای وی فرستاد و طولی نکشید که این دفترچه در اینترنت پخش شد.

ساختار این شرکت خیلی زود توجه همگان را به خود جلب کرد، زیرا که والو هیچ رئیس نداشت. شاید فکر کنید که والو شرکت کوچکی است و به همین دلیل این ساختار توانسته جواب گوی نیاز های نویل و همکارانش باشد، اما در آن زمان والو ۳۰۰ کارمند داشت و شرکتی با ۳۰۰ کارمند اصلا کوچک محسوب نمی شود.
در هر صورت، ساختار سازمانی والو، ساختاری مسطح است، یعنی همه کارمندان در یک سطح اند و با هم برابر اند. اما واقعا در چنین سازمانی، همکاری و مشارکت بین کارمندان چطور ممکن است؟ بدون وجود رئیس، کوچک ترین اختلافی ممکن است به آشوب منجر شود.
گیب نویل که پس از لو رفتن دفترچه ساختار سازمنی والو، دیگر تلاش نکرد راز شرکتش را پنهان کند، سعی کرده که به برخی از سوال های پیرامون این ساختار سازمانی پاسخ دهد.
محیط کاری بدون ریاست را چطور توصیف می کنید؟ چگونه توانستید که چنین محیطی را ایجاد کنید؟
من ۱۳ سال در مایکروسافت کار می کردم و یکی از وظایف اصلی ام، برقراری ارتباط با دیگر شرکت هایی بود که مشتری و همکار مایکروسافت محسوب می شدند. در دوران کاری ام، با سازمان های متعددی که هر کدام ساختار خاص خود را داشتند در تعامل بودم. به همین دلیل فکرم معطوف به ساختار های سازمانی گوناگون شد و خیلی زود به این نتیجه رسیدم که هر ساختاری، برای حصول به هدف خاصی مناسب است و ساختار ها تفاوت های عمده ای دارند.
وقتی که در سال ۱۹۹۶ والو را بنیان نهادیم، به این فکر می کردیم که قرار است این شرکت در چه زمینه ای تبحر داشته باشد. نتیجه این شد که ما می خواستیم چیزی هایی را خلق کنیم که نظیر شان قبلا وجود نداشته. ریاست برای رسمی کردن و نهادینه کردن فرایند ها و روش های کاری مناسب است، اما شاید در زمینه کاری ما چندان به کار نیاید.
برای مثال فرض کنید که می خواهیم دو محصول ایجاد کنیم، شاید برای توسعه یکی، نیاز به مهارت هایی داشته باشیم که در دیگری اصلا به کار نیایند، چرا که در بازی سازی، مهارت های مختلفی از قبیل مهارت های فنی، طراحی و هنر دخیل اند و ما نیاز به نیرو هایی داریم که بتوانند این موضوع را درک کنند. در والو، خیلی بعید است که یک نفر مسئول دو پروژه متوالی باشد.
چرا بعید است که یک نفر مسئول دو پروژه متوالی باشد؟
اصطلاحاتی که ما در والو به کار می بریم، مهارت مدیریتی و کار فردی است. در کار گروهی، وظیفه مدیر و مسئول پروژه این است که سعی به افزایش اثر بخشی همکارانش کند و در حصول این هدف، ممکن است که بخشی از اثر بخشی خود وی قربانی شود. وی رئیس اعضای تیمش نیست، بلکه آن ها را سازماندهی می کند و این وظیفه را دارد که به بهترین خروجی ممکن برسد.
مدیران در کار گروهی، استرس بیشتری را تجربه می کنند و بیشتر درگیر مشکلات می شوند، زیرا که جز اعمال خودشان، فاکتور های بسیار دیگری هم بر موفقیت پروژه تاثیر دارند که باید کنترل شوند. توجه به تمامی این موارد و نظارت بر آن ها می تواند سخت و طاقت فرصا باشد.
خیلی از کارمندانی که ایده ای در سر دارند، برای به عمل آوردن آن ایده تصمیم می گیرند که پروژه ای را شروع کنند و خود رهبر، مسئول و عهده دار آن پروژه می شوند. اما پس از پایان پروژه، به علت فشار های وارده تصمیم می گیرند که مدیریت را کنار بگذارند و به صورت فردی در فعالیت ها مشارکت کنند. در ولو، بسیاری از کارمندانی که بالاترین حقوق را دریافت می کنند، کسانی هستند که فقط به صورت فردی در کار ها شرکت می کنند.
ولو در توسعه ساختار سازمانی اش از شرکت خاصی الگو گرفته؟
در مایکروسافت، ما واقعا ایده ای نداشتیم که مشتریان، چگونه از محصولات مان استفاده می کنند. هدف مایکروسافت این بود که با ویندوز، بازار رایانه های خانگی را به سلطه خود در آورد. اما ردموندی ها این نگرانی را داشتند که مشتریان، هارد درایور رایانه های شخصی خود را فرمت کنند به جای ویندوز – سیستم عامل پیش فرضی که روی این رایانه ها نصب شده بود – MS-DOS و یا سیستم عامل های دیگر نصب کنند.
خب ما به این فکر افتادیم که ببینیم مشتریان مان دارند با رایانه های شان چه می کنند، اما نمی توانستیم تک تک شان را سوال پیچ کنیم، این کار بسیار پر هزینه بود. اما خبر خوب این بود که در آن دوران، حدود ۲۰ میلیون کاربر در ایالات متحده از ویندوز استفاده می کنند.
اما آن چه که مرا شکه کرد، این بود که با وجود تمامی تلاش های مایکروسافت مبنی بر چیره شدن بر بازار نرم افزار، ویندوز دومین نرم افزار پر استفاده در آن زمان بود. موفق ترین اپلیکیشن، بازی ای بود به نام DOOM، اپلیکیشنی که توسط هیچ کدام از غول های نرم افزاری توسعه نیافته بود. ساختار تیم توسعه دهنده دووم، مانند مایکروسافت نبود، بلکه این تیم متشکل بود از افرادی که هر کدام کار خود را به بهترین شکل انجام می دادند.

سازنده عنوان DOOM، تیمی بود متشکل از ۱۲ نفر که در حومه های تگزاس سکونت داشتند. دوم حتی از طریق خرده فروشان بین کاربران توزیع نشده بود، بلکه برای پخش آن، از متد هایی استفاده شده بود که قدمت شان به پیش از پیدایش اینترنت می رسید. مایکروسافت تیم های فروش ۵۰۰ نفره تشکیل داده بود، اما شرکتی با تنها ۱۲ کارمند توانسته بود نرم افزاری را بسازد که حتی از ویندوز هم بیشتر فراگیر شود.
امروزه در والو، ما سازمان های تبلیغاتی و تیم های فروشی سنتی نداریم. هر توسعه دهنده ای، وظیفه دارد که تلاش خود را به کار بگیرد تا محصول به بهترین کیفیت ممکن برسد، همچنین وی باید راهی برای سنجش میزان رضایت مشتری بیابد و آن را بهبود ببخشد.
ایا واقعا این راه حل، بهینه تر از روش سنتی است؟
برای این که بتوانیم به خوبی از این روش بهره ببریم، نیاز به بهترین نیرو ها داریم. به جای این که به دنبال نیرو های ارزان و کم هزینه باشیم، ما به دنبال بهترین ها هستیم، به دنبال گران ترین ها. برای مثال جرمی برت، در صنعت فیلم روی سه گانه ارباب حلقه ها و گینگ کونگ کار می کرد. در وصف اعتبار او کافی است بگوییم که در لیست اسامی سازندگان کینگ گونگ، چهارمین نامی که آورده شده نام وی است.
این فرد در کاری که انجام می دهد، فوق العاده است. اگر ما از این شخص در والو کمک بگیریم، از سر بار استودیو مان کاسته ایم، زیرا نیازی نیست که وی در جلسات شرکت کند، نیازی نیست که وی را به مشتریان مان معرفی کنیم و از اعتبار او برای شان بگوییم، وی فردی شناخته شده است و در زمینه کاری خود از بهترین ها است. ما به مهارت ها و استعداد وی اعتماد کرده و باور داریم که وی کارش را به بهترین نحو انجام می دهد.
چیزی هست که والو در آن ضعف داشته باشد؟ما کنترل تمام و کامل روی کارمندان مان و کاری که انجام می دهند را نداریم، به همین دلیل اگر کسی خراب کاری کند و به هر نحوی کارش را درست انجام ندهد، در روند شرکت مشکل پیش می آید. در والو ما فرض می کنیم که هر کس می داند که دارد چه می کند.

برای مثال در ساخت Half Life 2، یکی از مهندسین ما چندین تصمیم کاملا بد و نادرست گرفت. ما در آن زمان سیستمی برای مانیتور کردن کار تک تک کارمندان مان نداشتیم، در نتیجه مجبور شدیم ۶ ماه اضافه روی پروژه کار کنیم. کل تیم مجبور شد که برای جبران اشتباهات یک نفر، اضافه کار کند.
کارمندان جدید چطور با این ساختار سازمانی غیر معمول کنار می آیند؟به طور متوسط ۶ ماه طور می کشد تا افراد خود را با این سیستم مطابقت دهند. البته آنانی که از صنعت فیلم سازی وارد ولو می شوند، سخت تر با این ساختار کنار می آیند، زیرا که در آن صنعت، ساختار سازمان ها به شدت نظام مند است و کار ها هم شدید تخصصی هستند.
مثلا ممکن است که شما کارتان را به عنوان یک انیماتور شروع کنید و در صنعت فیلم سازی، به عنوان کسی که فقط می تواند حرکات دهان حیوانات را انیمیت می کند نامی برای خود دست و پا کنید. وقتی که وارد والو می شوید، مدتی طول می کشد تا بفهمید که دیگر مجبور نیستید که فقط دهان حیوانات را انیمیت کنید.

بدون رئیس بودن، یکی از عجیب ترین و در عین حال بهترین ویژگی های والو است. این شرکت، ساختار سلسه مراتبی ندارند، تمامی کارمندانش در یک سطح اند و به هر شکلی می توانند با هم در تعامل باشند. می توانند در کنار هم پروژه جدیدی را شروع و روی محصول جدیدی کار کنند.
والو بهترین ها را استخدام می کند، از برترین های صنعت بهره می برد و به کارمندان خود اعتماد دارد، در نتیجه هر کارمندی وظیفه دارد که کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.
استخدام نیرو های جدید و یا اخراج کارمندان فعلی، می تواند با یک مکالمه خیلی ساده بین دو نفر در یک راهرو شروع شود. خیلی اوقات تعدادی از کارمندان والو تصمیم به انجام کاری می گیرند، مثلا به این فکر می افتند که به یکی از همکاران شان پاداش بدهند، پاداشی که مقدار آن می تواند ۱۰ برابر حقوق عادی آن شخص باشد.
آن ها این مسائل را با رئیس شان در میان نمی گذارند، زیرا که اصلا رئیسی ندارند. کارمندان با هم بر سر موضوع بحث می کنند و اگر که توافق عمومی حاصل شد، آن کار را انجام می دهند.

شاید این ساختار احمقانه به نظر برسد، ولی واقعیت این است که به خوبی در والو جواب می دهد. لازمه این که این که این ساختار ثمر بخش باشد، این است کارمندان باید به کاری که انجام می دهند باور داشته باشند، باید همواره منافع شرکت را به منافع خود ترجیح دهند.
به همین دلیل هم کارمندان والو، از بین بهترین های صنعت دستچین می شوند. آن ها کسانی نیستند که از زیر کار در بروند، بلکه نهایت سعی خود را می کنند تا خروجی کارشان، بهترین کیفیت ممکن را داشته باشد.
والو اکنون بیشتر روی سرویس هایی که ارائه می دهد متمرکز شده و آن ها را توسعه می دهد و بهبود می بخشد. دوتا ۲ و کانتر استرایک، هر دو از محبوب ترین بازی های رقابتی هستند. حدود ۷۰ درصد از بازی های پلتفرم پی سی از طریق شبکه استیم به فروش می رسند، شبکه ای با ۵۵ میلیون کاربر که سالیانه حدودا ۱ بیلیون دلار سود برای والو به ارمغان می آورد.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب چگونه یکی از بزرگترین شرکت های بازی سازی بدون رئیس و مدیرعامل اداره می شود؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چگونه یکی از بزرگترین شرکت های بازی سازی بدون رئیس و مدیرعامل اداره می شود؟
http://mofidestan.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d9%8a%da%a9%d9%8a-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af%d8%aa%d8%b1%d9%8a%d9%86-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d9%8a-%d8%b3%d8%a7%d8%b2/

آخرین ویرایش: - -

یکشنبه 27 بهمن 1398 04:36 ق.ظ
Hi my friend! I wish to say that this article is awesome,
nice written and come with almost all vital infos.
I would like to see extra posts like this .
چهارشنبه 23 بهمن 1398 10:28 ق.ظ
This is a really good tip especially to those new to tthe
blogosphere. Simple but very accurate info?

Appreciate your sharing this one. A must read post!
پنجشنبه 17 بهمن 1398 11:01 ب.ظ
Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this
website? I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had
issues with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be awesome if you could point me in the direction of a good
platform.
پنجشنبه 17 بهمن 1398 06:23 ب.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find
this matter to be really something which I think I would
never understand. It seems too complex and very broad for me.
I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
دوشنبه 14 بهمن 1398 07:36 ب.ظ
Wonderful article! That is the kind of information that should be shared around the net.
Shame on the search engines for now not positioning this
post upper! Come on over and talk over with my web site
. Thanks =)
شنبه 12 بهمن 1398 06:06 ق.ظ
You've got wonderful knowlwdge listed here.
پنجشنبه 10 بهمن 1398 05:43 ق.ظ
Do you have any video of that? I'd like to find out some additional information.
چهارشنبه 9 بهمن 1398 06:39 ق.ظ
Definitely believe that which you stated. Your favorite
reason seemed to be on the internet the eazsiest thing tto bee aware of.
I say to you, I definitely geet annoyed while people consider worries that
they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined
out tthe whole thing without having side effect , people can take a signal.

Will probably be back to get more. Thanks
سه شنبه 8 بهمن 1398 10:11 ق.ظ
Hello, I believe your website could be having web browser compatibility problems.
When I look at your web site in Safari, it looks fine
but when opening in IE, it's got some overlapping issues.

I merely wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great blog!
جمعه 4 بهمن 1398 05:00 ق.ظ
Incredible points. Great arguments. Keep uup tthe god spirit.
چهارشنبه 2 بهمن 1398 02:08 ب.ظ
Hey! Someone in my Facebook group shared this
website with us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the
information. I'm book-marking and will be tweeting this to my
followers! Fantastic blog and excellent design.
سه شنبه 1 بهمن 1398 09:06 ب.ظ
I was just looking for this info for some time. After six hours
of continuous Googleing, finally I got it in your web site.
I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites
in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.
شنبه 28 دی 1398 01:32 ق.ظ
This website certainly has all the info I needed concerning this subject and
didn't know who to ask.
جمعه 27 دی 1398 10:24 ب.ظ
Great site you have got here.. It?s difficult to
find quality writing like yours these days.
I truly appreciate individuals like you! Take care!!
جمعه 27 دی 1398 11:38 ق.ظ
Really informative and great anatomical structure of articles, now
that's user genial (:.
چهارشنبه 25 دی 1398 07:35 ب.ظ
Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and actual effort to
generate a really good article? but what can I say? I procrastinate a whole lot and never seem to get nearly
anything done.
چهارشنبه 25 دی 1398 04:08 ب.ظ
Hey! This post could not be written any better! Reading this post reminds me
of my good old room mate! He always kept chatting about this.
I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read.
Thanks for sharing!
چهارشنبه 25 دی 1398 02:49 ب.ظ
Hello.This article was extremely fascinating, especially becaus I wass
invesfigating forr thoughts on this matter last Wednesday.
چهارشنبه 25 دی 1398 10:48 ق.ظ
I like the helpful info you provide for your articles. I'll
bookmark your blog and take a look at again right here frequently.
I am relatively sure I'll learn plenty of new stuff right here!
Best of luck for the next!
چهارشنبه 25 دی 1398 12:55 ق.ظ
Wow because this is really helpful job! Congrats and keep it up.

http://manga-x.org/ http://fridaythe13thforum.com/ http://fr.testosteron.space/ http://juventusdomo.it/ http://mocinfo.org/
سه شنبه 24 دی 1398 12:12 ب.ظ
Thanks for furnishing like superior subject matter.

http://fr.t-booster2020.com/ http://de.testosteron.space/ http://juventusdomo.it/ http://fridaythe13thforum.com/ http://fr.t-booster.org/
سه شنبه 24 دی 1398 11:55 ق.ظ
Hi there to eery one, the contents existing at
thks site are in fact amazing for people knowledge,
well, kewp up the nice work fellows.
سه شنبه 24 دی 1398 08:18 ق.ظ
Thanks, this site is extremely handy.
http://juventusdomo.it/ http://espace2pub.com/ http://brianjacobson.com/ http://per-aumentare-massa-muscolareit.eu/ http://azizapublishing.com/
جمعه 20 دی 1398 01:49 ب.ظ
You maade some decentt points there. I did a search on the toipic
and found most guys will approve with your site.
جمعه 20 دی 1398 09:03 ق.ظ
Thanks , I have just been searching for
information about this topic for a long time and yours is the greatest I've found out till now.
However, what concerning the bottom line? Are you sure
about the supply?
پنجشنبه 19 دی 1398 04:08 ب.ظ
It's the best time to make a few plans for the longer term
and it's time to be happy. I have read this put upp and if I may
just I want to suggest you some interesting issues or tips.
Perhaps you can write subsequent articles regardinhg this article.
I want to learn more issues approximately it!
چهارشنبه 18 دی 1398 03:58 ب.ظ
Hi there to all, how is the whole thing, Ithink every one is getting more from
this site, and your views are good in favor of new visitors.
سه شنبه 17 دی 1398 06:47 ق.ظ
Undeniably imagine that that you said. Your favorite reason seemed to
be oon the web the simplest factor to remember of. I say
to you, I certainly get irked even as folks think about worries that they just don't
recognize about. You managed too hit the nail upon thhe
top annd also outlined out the whjole thing with no need side effect ,
other people can take a signal. Will likely be back to get more.
Thanks
دوشنبه 16 دی 1398 01:17 ب.ظ
Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you
if that would be okay. I'm definitely enjoying your blog and look forward
to new updates.
یکشنبه 15 دی 1398 01:27 ب.ظ
I like this site - its so usefull and helpfull.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic